ForsideNyhederHjemme på MunkerupFødselsdagsfest for tidligere beboere og personale

Fødselsdagsfest for tidligere beboere og personale

MUNKERUP: Der er travlhed hos Kongens Ø op til den kommende fødselsdagsfest for tidligere beboere og personale. 30-års jubilæet fejres den 23. august.

Lørdag, den 23. august er der 30 års fødselsdagsfest hos Kongens Ø Munkerup. Her er der lagt op til en hyggelig eftermiddag med god mad, taler og samvær. Alle tidligere beboere og medarbejdere er særligt velkomne.

Tilmeldingsfrist: 17 AUGUST (Se nederst).

Historien

Vi fejrer vores fødselsdag – nu er der åben for tilmelding

Vi slår dørene op fra klokken 12.00 med tændt grill og alt hvad der hører til eftermiddagen igennem. Herfra kan du dagen igennem forsyne dig med gode grillstegte pølser og andet godt. Hvis ikke det slår til, er der også en løsning på det.

Først på eftermiddag serveres der ægte italienske pizzaer, ovnbagte efter alle kunstens regler og temperaturer – og så er der flere varianter at vælge imellem. Vælg selv. Vi har også dygtige fagfolk til at sikre det bedste resultat.

Lidt senere på eftermiddagen, er der igen godt nyt til ganen. Vi har fået Ismageriet til at kigge forbi med en is vogn, hvor der udover ægte gammeldags is også er vafler og alt muligt andet, der hører sig til. En ting er sikkert; du behøver ikke at tage sulten fra 30 års festen, når vi slutter omkring klokken 17.00.

Tilmeldingsfrist 17. august

Du og dine er velkomne, send mail til 30fest@kongensoe.dk seneste 17. august med følgende oplysninger:

  • Navn/navne
  • Voksne/børn
  • Transport

Vi ses!

30 års jubilæumsfest

Relateret indhold

Andre læser

Socialminister på besøg hos Kongens Ø

MUNKERUP: Socialminister Sophie Hæstorp-Andersen og folketingsmedlemmerne Hans Andersen (V) og Henrik Møller (S) på...

Morten Egeskov hyldet på sin 60-års fødselsdag

MUNKERUP: Personale, venner og gamle kolleger var samlet, da Morten Egeskov blev hyldet på...

Opioider – pillerne der er det farligste rusmiddel

MUNKERUP: Forbruget af opioider er eksploderet blandt børn og unge. Pillerne er er det...

Michael var den første der blev behandlet

KØBENHAVN: Michael var den første borger der fuldførte en behandling hos Kongens Ø. Siden...