ForsideOmsorgsbehandlingLovgrundlagLovgrundlag: Serviceloven (SEL) § 107

Lovgrundlag: Serviceloven (SEL) § 107

Lovgrundlag for Kongens Ø omsorgsbehandling, er servicelovens (SEL) § 107, om sikret adgang til behandling af stofmisbrug.

Lovgrundlaget: Serviceloven § 107

SEL § 107. Kommunalbestyrelsen kan tilbyde midlertidigt ophold i boformer til personer, som på grund af betydelig nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne eller særlige sociale problemer har behov for det.

Stk. 2. Kommunalbestyrelsen skal tilbyde midlertidigt ophold

1) – til personer med betydelig nedsat fysisk eller psykisk funktionsevne, der har behov for omfattende hjælp til almindelige, daglige funktioner eller for pleje, eller som i en periode har behov for særlig behandlingsmæssig støtte, og

2) – til personer med nedsat psykisk funktionsevne eller med særlige sociale problemer, der har behov for pleje eller behandling, og som på grund af disse vanskeligheder ikke kan klare sig uden støtte.

Målgruppe for vores omsorgsbehandling

Relateret indhold

Andre læser

Medarbejdere

Dygtige og kompetente medarbejder hos Kongens Ø viser vejen til et bedre liv Kongens Ø...

Vores omsorgsbehandling

Kongens Ø omsorgsbehandling er et døgntilbud til særligt udsatte borgere med sociale problemer og...

Historien

Kongens Ø slog dørene op for de første borgere, den 23. november 1994. Det...

Kongens Ø på besøg hos justitsminister Peter Hummelgaard

KØBENHAVN: Vores Morten Egeskov har været til møde med Danmarks justitsminister Peter Hummelgaard om...